Nadzvuková střela SiAW pro F-35 se již brzy dočká nasazení
Americké letectvo si u společnosti Northrop Grumman objednalo vývoj nové nadzvukové střely SiAW, tj. Stand-in Attack Weapon, typu vzduch-země, která by bylo schopná nasazení v kombinaci s letouny F-35 Lightning II či B-21 Raider. Co lze od této střely očekávat?
Americké letectvo si u společnosti Northrop Grumman objednalo vývoj nové nadzvukové střely SiAW, tj. Stand-in Attack Weapon, typu vzduch-země, která by bylo schopná nasazení v kombinaci s letouny F-35 Lightning II či B-21 Raider. Co lze od této střely očekávat?
Schopnosti a úkoly střely
Střela SiAW představuje novou generaci nadzvukových střel, které mají poskytnout na bojišti moderním letounům zásadní výhodu. SiAW bude schopná zasáhnout různé typy cílů na velké vzdálenosti a s vysokou přesností. Bude přitom mít takové schopnosti, které jí umožní průnik i moderní protivzdušnou obranou.
Technické parametry střely a její konkrétní vlastností jsou samozřejmě tajné. Odhady mluví o rychlosti trojnásobku rychlosti zvuku a dosahu na úrovni 300 km. Jedná se také o střelu, kterou bude možné umístit do vnitřních zbraňových šachet F-35. Tento fakt umožní letounu uchovat si maximální manévrovatelnost i rychlost i v případě, že ponese zbraně.
Umístění do šachty uvnitř trupu letadla navíc zvyšuje jeho stealth. Střela SiAW může být odpalována z různých výšek a úhlů, což dále zvyšuje její flexibilitu a schopnosti překonávat obranné systémy nepřítele.
Nadzvuková střela SiAW typu vzduch-země má široké spektrum cílů, včetně pohyblivých. Typicky by měla být využívána pro ničení bunkrů, skladů munice i dalších pevných objektů, kolon vozidel apod. Střela SiAW bude disponovat vylepšeným systémem navádění, který bude využívat kombinaci aktivního radaru, pasivní detekce záření a inerciální navigaci. SiAW je navíc vybavena datovým spojením, které umožní aktualizovat informace o cíli během letu, anebo cíl podle potřeby změnit.
Kdy bude střela schopná ostrého nasazení?
Střela technicky vychází ze střely AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile – Extended Range), taktéž od firmy Northrop Grumman. To vede ke značnému zkrácení doby vývoje v porovnání s vývojem „od rýsovacího prkna“ a k dosažení stavu umožňujícího operační nasazení dojde pravděpodobně již v roce 2026. Stejná bude se střelou AARGM-ER dokonce i výrobní linka.
Celý vývoj nové nadzvukové střely probíhá v režimu stoprocentní digitalizace dokumentace, dat a modelů, což povede ke snazšímu dalšímu vývoji zbraně i vytváření analýz z jejího použití. Při vývoji jou využívány i nástroje jako je umělá inteligence či „big data“ analýza. Aktuální druhá vývojová fáze, která již zahrnuje ostré střelby, potrvá tři roky a USAF za ni zaplatí společnosti Northrop Grumman 705 milionů dolarů.
Důležitým parametrem je také cena, která bude výrazně nižší než u střel typu JASSM. Střely SiAW tak rozšíří seznam přesných zbraňových systémů, které bude mít americké letectvo a letectva jeho spojenců k dispozici pro plnění zadaných úkolů.
Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.