Polsko bude bránit vzdušný prostor čtyřmi vzducholoděmi, k čemu jim budou dobré?
Vypadá to jako příběh z jiného století, ale moderní verze vzducholodí či jejich odvozeniny mohou být skvělé při obraně vzdušného prostoru a Varšava se rozhodla posílit svou protivzdušnou obranu (PVO) prostřednictvím programu Barbara, který takové řešení nabízí.
Čtyři aerostaty, které defakto vypadají jako vzducholodě bez posádky, budou sloužit k nepřetržitému radiolokačnímu sledování polského vzdušného prostoru. Zvláště pokryjí nízké výšky, kterými mohou pronikat ruské střely s plochou dráhou letu. Budování protiletecké a protiraketové PVO je prioritou polského ministerstva obrany a celého státu.
Hlavním problémem PVO je zakřivení Země, což ztěžuje radarové pokrytí nízkých letových hladin. Polsko pořídilo ze Švédska dva letouny Saab 340 AEW&C pro velení a radiolokační sledování vzdušného prostoru. Tyto letouny zlepšují pokrytí polského vzdušného prostoru a podporují koordinaci akcí leteckých a pozemních jednotek.
Aerostat Barbara / Ministerstwo Obrony Narodowej
V rámci programu Barbara Polsko investovalo 960 milionů USD do čtyř amerických aerostatů, které budou sledovat nízkoletící střely, drony a vrtulníky. První aerostat dorazí roku 2026, jak uvádějí Armádní noviny, a dosáhne plných operačních schopností v prvním čtvrtletí roku 2027. Ostatní tři dorazí do konce třetího čtvrtletí téhož roku, a celý systém by měl být připraven do konce roku 2027.
Každý aerostat bude vybaven radarovým průzkumným systémem, pravděpodobně izraelským EL/M-2083, který umožní trvalou detekci vzdušných objektů na více než 300 kilometrů. Operační výška aerostatu bude 4 000 metrů nad zemí.
Aerostaty budou sloužit ke sledování hladinových objektů v Baltském moři, nízkoletících vrtulníků a možných diverzních jednotek či aeromobilního výsadku. Systém aerostatů bude spravován a řízen nově vytvořenou jednotkou v Polské armádě. Polský ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz zdůraznil, že bezpečnost je prioritou a nové aerostaty posílí stávající radarové systémy. V kombinaci s ostatními prvky PVO včetně budoucích polských letounů F-35 se stane polská východní hranice nejlépe chráněnou oblastí sousedící s Běloruskem a Ruskem.