Americká vláda oznámila konec financování stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), která sídlí v Praze. Rozhodnutí je součástí kroku prezidenta Donalda Trumpa omezit činnost Agentury Spojených států pro globální média (USAGM) na zákonem stanovené minimum.
Dopad na nezávislá média
Podle vedení stanice jde o vážnou ránu svobodnému tisku. „Tento krok je obrovským darem nepřátelům Ameriky,“ uvedl šéf RFE/RL Stephen Capus. Stanice zajišťuje svobodné informace pro více než 50 milionů posluchačů v autoritářských režimech po celém světě. K podobnému omezení dochází také u Hlasu Ameriky, jehož zaměstnanci dostali pokyn dočasně nechodit do práce.
Reakce politiků a odborníků
Český ministr zahraničí Jan Lipavský varoval, že umlčení těchto médií by bylo ztrátou pro všechny, kdo věří v demokracii. „Rádio Svobodná Evropa bylo vždy majákem pravdy proti cenzuře. Jeho hlas dnes potřebujeme stejně jako dřív,“ dodal.
Kritika od Elona Muska
Podle médií byl tlak na zrušení stanic částečně vyvolán i ze strany miliardáře Elona Muska, který stanice označil za „šíleně levicové“. Trumpova administrativa dlouhodobě kritizovala Hlas Ameriky a prováděla změny ve vedení.
Budoucnost médií a dopad na globální zpravodajství
Organizace jako Výbor na ochranu novinářů (CPJ) apelují na Kongres, aby ochránil USAGM a její poslání – šířit nezávislé zprávy do zemí, kde vládne cenzura. Rozhodnutí USAGM ukončit smlouvy i s tiskovými agenturami AP, Reuters a AFP má ušetřit náklady, ale podle odborníků může negativně ovlivnit kvalitu zpravodajství.
Stanice jako RFE/RL nebo Hlas Ameriky oslovují stovky milionů posluchačů týdně v Rusku, Íránu, Afghánistánu, Číně či Bělorusku. Jejich osud teď visí na vlásku a s ním i hlas svobodného tisku v mnoha částech světa.