Připojte se

Puška M16 Rifle: Historie, parametry i využití v armádách

Puška M-16 se zaměřovačem - Foto: Depositphotos

Technika

Puška M16 Rifle: Historie, parametry i využití v armádách

V tomto příspěvku si důkladně představíme pušku M16 od její historie, přes parametry až po varianty a využití v armádách.

Puška M-16 se zaměřovačem - Foto: Depositphotos
Puška M-16 se zaměřovačem – Foto: Depositphotos

V tomto příspěvku si důkladně představíme pušku M16 od její historie, přes parametry až po varianty a využití v armádách.

Historie

Na konci 50. let dvacátého století vyvinul inženýr Eugen Stoner koncept útočné pušky se jmenovkou AR-15. Puška byla původně navržena jako odlehčená přenosná alternativa vysokorážových zbraní armády spojených států. Hlavními výhodami tak byla nízká hmotnost, přesnost a objem střely. Kvůli problémům s provozem zbraně však tradiční dodavatel zbraní prodal veškerá práva společnosti Colt, neboť neočekával, že z ní někdy bude plnohodnotná zbraň.

I přes to, že roku 1959 společnost Colts Patent Firearms Manufacturing Company nechala projekt AR-15 patentovat, u americké armády příliš velký úspěch nesklidil. Postupně však začala firma řešit nedostatky jako špatné čištění, které bylo vyřešenou novou čistící sadou a změnou střelného prachu, či začali pro vojsko nabízet kurzy ovládání. A tak byla puška přijata americkým letectvem. Rolu 1962 pak byla ministerstvem obrany přeznačena na model M16.

První ostré nasazení americkou armádou se datuje do poloviny roku 1960, kdy byla M16 použita v boji při válce ve Vietnamu. Právě odtud přicházely informace o potížích s puškou, které museli v Coltu řešit. Po úpravách na základě těchto doporučení, vznikla puška M16A2, která byla oficiálně přijata jako pěchotní zbraň americké armády, až nakonec roku 1967 nahradila předchozí modely M14. Colt začal prodávat poloautomatickou verzi pušky pod označením AR-15 také civilistům a pracovníkům donucovacích prostředků. Roku 1970 skončila platnost licenční smlouvy, a tak mohly tuto zbraň začít vyrábět i jiné zbrojařské firmy. Na trh se tak postupně dostávaly různé odnože s označením AR-15.

Srovnání pušky AR-15 s AK-47 - Foto: Depositphotos
Srovnání pušky AR-15 s AK-47 – Foto: Depositphotos

Parametry

M16 je dlouhá přesně 1000mm (1m), přičemž více než polovinu této délky (508mm) zabere její hlaveň při celkové hmotnosti 3,9 kg. Tato útočná bojová zbraň, jenž používá náboje 5,56 x 45mm označované jako .233 Remington, se vyrábí jak v automatické, tak i poloautomatické variantě. Zatímco poloautomatická varianta určená pro civilisty má kadenci 45-60 ran za vteřinu, automat zvládne úctyhodných 700-900 ran za minutu. Úsťová rychlost se pohybuje od 930 do 975 metru za sekundu s účinným doletem až 600 metrů, přičemž maximální dolet je 3600 m.

M16, jenž má čistě mechanicky nastavitelné hledí, se dodává se zásobníkem pro 20, 30 nebo 100 nábojů, přičemž v případě nasazení zbraně do bojů, kde se očekává vysoká intenzita střelby, se k ní dá napojit i nábojový pás.

Varianty

První experimentální variantou byl model XM1-E1 který ještě pracoval z názvem AR-15. Kvůli problémům se zasekáváním však vývoj skončil a práva na zbraň odkoupila společnost Colt.

Puška M-16 s granátometem
Puška M-16 s granátometem – Foto: Depositphotos


Colt měl pochopitelně v plánu nákup přetavit v zisk a po patentu zbraně přišel první model M16A1. Je to přesně ten model, který měl velmi špatné hodnocení a použitelnost ve Vietnamské válce.

Bezpečné uložení zbraní: Jak vybrat správný trezor?

Model M16A2 se poučil ze svých chyb a byl prvním modelem této zbraně, který dobyl nejen americkou armádu. Díky tomuto modelu se z m16 stala legenda ve svém oboru a postupně se rozšířila až do dnešních 73 států, které tuto zbraň využívají.

M16A3 a M16A4 pak přinesly již jen drobné modifikace zbraně jako rychle odnímatelnou transportní rukojetí pro rychlejší nasazení kolimátoru či optiky, vnitřní mechanizmus pro vyšší odolnost proti okolním vlivům.

Puška M16 se tak vyrábí již od roku 1963 a vyrábí se dodnes. Již v roce 2003 se společnost Colt pochlubila, že překonala hranici 8-mi milionů vyrobených zbraní typu M16. Jedná se tak o fenomén, který půjde opravdu jen těžko překonat.

Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.

Další články ze sekce Technika

Co je trendy?

Připojte se k nám

Kurzy měn dle aktuálního kurzu ČNB.
Zdroj dat: Kurzyakcie.cz
Nahoru