AK-47 se ve světě zbraní řadí mezi legendy. Čím si tento status vysloužila a co je na ní specifické?
Jak vznikl slavný AK-47
Pod zkratkou AK-47 se ukrývá zbraň, jejíž plný název zní Avtomat Kalašnikova obrazca 47, česky tedy Kalašnikovův automat vzor 1947. Proto se někdy také zkráceně nazývá i kalašnikov. Název nese podle svého konstruktéra Michaila Timofejeviče Kalašnikova.
Předlohou při konstruování AK-47 se stala německá útočná puška StG 44. Ostatně oba muži k sobě měli blízko, pracovali dokonce ve stejném závodě. Kalašnikovův vynález je však původní a do značné míry se mu dokonce podařilo svůj předobraz převýšit.
Novinka nabídla menší rozměry, vyšší hmotnost, ale především mimořádnou spolehlivost. Byť zároveň nebyla přesná, mezi důležité výhody patřila jednoduchá obsluha, ale i to, že šlo o zbraň vysoce odolnou.
S puškou StG 44 má ale shodné pouze některé rysy. Konkrétně se jedná o systém uzamčení závěru s odběrem tlaku plynů na píst a segmentový zásobník s celkovou kapacitou 30 nábojů. Stejně tak lze pozorovat obdobný přístup k řešení bicího mechanismu.
První model AK-47 – Foto: Depositphotos
Jednoduchá AK-47 konstrukce našla uplatnění v armádě
V principu je konstrukce této zbraně velice jednoduchá a kromě StG se inspirovala i některými dalšími zbraněmi. Konkrétně šlo o pušky SKS, SVT, ale dále také i Remington Model 8.
Kalašnikov využívá principu tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně, které tlačí na píst závorníku. Tato část se při pohybu vzad otáčí, vyhazuje prázdnou nábojnici. Stlačením pružiny se navrací vpřed a ze zásobníku je vytažen další náboj.
Již roku 1946 u AK-47 došlo na oficiální vojenské testy. Jen o málo později, konkrétně v roce 1948, pak pušku oficiálně mohly využívat některé jednotky tehdejší sovětské armády. Konkrétně šlo o verzi s pevnou pažbou.
Patrně nejznámější provedení této zbraně je modernizovaná verze AKM. Ta sloužila jakožto útočná puška bývalého východního bloku. Používala se v SSSR a také v zemích Varšavské smlouvy od roku 1949.
Stejně tak bylo AK-47 zařazena do výbavy policejních jednotek. Stalo se tak v roce 1951. Ten je zároveň také uvažován jakožto oficiální počátek sériové výroby.
Foto: Depositphotos
AK-47 je smrtícím symbolem 20. století
Dnes je kalašnikov jednou z nejznámějších útočných pušek v celosvětovém měřítku. Zároveň se stala vůbec nejrozšířenější zbraní 20. století, která se rozvinula do celé řady typů a verzí. Vyrobilo se totiž více než sto milionů kusů a v některých zemích se vyrábí dál.
Například trh v USA plní kopie AK-47 již řadu let, což ostatně vzhledem k tomu, že se jedná, jak už bylo řečeno, o konstrukčně nekomplikovanou záležitost, není příliš zvláštní. Kromě napodobenin se dodnes užívají modernější sovětské modely AKM, případně verze AK-74.
Běžně se s touto zbraní setkáte i v tuzemsku. V současné době oblíbený kalašnikov vyniká také pro svou vysoce příznivou pořizovací cenu. V hojné míře se navíc objevují i nefunkční repliky. AK-47 lze pořídit také jako zbraně určené pro airsoft.
Proč kalašnikov není samopal
A pozor, mylně bývá kalašnikov některými zdroji označován jako samopal. Skutečně se však jedná o útočnou pušku. Konstrukčně totiž útočné pušky skutečně vycházejí z pušek. Což lze mimo jiné doložit také použitými náboji. Ty jsou v případě samopalu pistolové, zatímco u útočné pušky se jedná o zkrácené náboje puškové.
Puška AK-47 je přes objektivní přínosy ve zbrojařském světě rovněž vnímána i jako značně kontroverzní vynález. Uvádí se, že se jedná o zbraň, která postřílela nejvíc lidí na světě. Wikipedie mimo jiné konstatuje, že se zbraň objevila kupříkladu ve válce ve Vietnamu, válce v Zálivu nebo v Sovětské válce v Afghánistánu.
A z tohoto renomé nakonec sám její vynálezce příliš radost neměl. Před smrtí dával najevo výčitky svědomí a pochybnosti, s nimiž se mimo jiné otevřeně svěřil pravoslavnému patriarchovi Kirillovi.
Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.