Bayraktar Akinci: turecký smrtihlav naložený municí děsí víc než Bayraktar TB2
Bezpilotní letouny se stávají nedílnou součástí dnešních válek. Své využití nacházejí nejen v samotných bojových operacích, ale také jako monitorovací a sledovací zařízení nebo zařízení pro transport. Většina dronů se využívá také v civilní oblasti, ať už při prohledávání rozsáhlých území nebo při přepravě osob. Vojenské nasazení dronů skýtá mnoho výhod.
Bezpilotní letouny se stávají nedílnou součástí dnešních válek. Své využití nacházejí nejen v samotných bojových operacích, ale také jako monitorovací a sledovací zařízení nebo zařízení pro transport. Většina dronů se využívá také v civilní oblasti, ať už při prohledávání rozsáhlých území nebo při přepravě osob. Vojenské nasazení dronů skýtá mnoho výhod. Především jsou podstatně levnější než pilotované letouny. Dovedou snáze uniknout pozornosti nepřítele a k jejich ovládání není potřeba riskovat život vycvičeného pilota. V neposlední řadě k jejich využití láká nízká cena. Velkou pozornost si v poslední době také díky svému nasazení ve válce na Ukrajině získaly modely tureckého výrobce Baykar. Následující článek se věnuje většímu modelu dronu této zbrojovky, který v současnosti využívá pouze turecká armáda a několik dalších států v omezeném množství.
Bayraktar Akinci: základní informace
Bayraktar Akinci vyniká vysokou rychlostí, výdrží a výkonem, což ho činí jednou z nejmodernějších zbraní svého druhu. Vzhledem ke svým vlastnostem může být nasazen ve všech typech operací, ve kterých se bezpilotní letouny využívají. Zvládne průzkum, sledování, ale také útočné akce. Vzhledem k vysoké výdrži a dosahu ho lze použít také pro útoky na velmi vzdálené cíle.
Technické parametry a specifikace
Tento turecký bezpilotní letoun Bayraktar je vybaven velmi sofistikovanými senzory. Dokáže tak detekovat a následně sledovat cíle na velké vzdálenost. Vybaven je systémy elektro-optickými, infračervenými kamerami, ale také radary. Pří průzkumu tak dokáže snímat obrazová data z terénu, a hlavně cíle identifikovat. Jelikož senzory tohoto dronu jsou velmi citlivé, dokážou cíle rozeznat a sledovat na delší vzdálenosti. Je schopen provádět průzkum a sledování terénu, a to včetně odhalování skrytých pozic a zbraní.
Bayraktar Akinci se může pohybovat rychlostí až 250 kilometrů za hodinu a na jedno nabití dokáže létat 24 hodin. Maximální rychlost, jaké tyto drony při testech dosáhly, byla 361 kilometrů za hodinu. To všechno mu umožňuje letět na velké vzdálenosti a provádět dlouhodobé průzkumy a sledování. Maximální výška nad zemí, ve které je možné dron ovládat, je 9 100 metrů.
Jedná se o větší dron s rozpětím křídel 20 metrů. Dron pohání dva motory o výkonu 340 kW a 560 kW. Unese náklad o hmotnosti 400 kg ve vnitřním prostoru a 950 kg v prostoru vnějším. Dohromady tak může létat s nákladem o hmotnosti až 1350 kg. To z něj dělá ideální nástroj do bojových operací, protože unese také těžké zbraně a nálože.
Bayraktar TB2 – Foto: Wikimedia
Využití dronu Bayraktar Akinci v bojových operacích
Spolu s tímto dronem se používají různé typy zbraní včetně raket SOM, které jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost až 250 km. Dron může být také vybaven kanónem a různými typy pum. Bayraktar Akinci je schopen provádět útoky na pozemní a námořní cíle, stejně jako na letadla.
Historie využití Bayraktaru Akinci
Dron vyrábí turecká zbrojovka Baykar od roku 2019. Součástí tureckých ozbrojených sil se tento letoun stal v srpnu roku 2021. Turecká armáda drony úspěšně používala při odhalování kurdských pozic při nasazení v severním Iráků hned roku 2021. Dále ho turecké ozbrojené síly využily při bojích proti kurdským separatistům. Velmi úspěšným se tento konkrétní dron ukázal být při pátrání po přeživších a obětech tragického zemětřesení na území Sýrie a Turecka v roce 2022. Devět bezpilotních letadel při pátracích akcí nalétalo 1551 hodin. Zde se prokázalo jako nanejvýš užitečné pro záchranné operace to, že dokázali záchranným týmům předávat aktuální data a také koordinovat všechny akce.
Bayraktar Akinci v ozbrojených složkách cizích zemí
Turecký výrobce Baykar své drony úspěšně vyváží do jiných zemí. Tento konkrétní model je součástí ozbrojených sil Ázerbájdžánu, Kyrgyzstánu a Pákistánu. Pákistánci ovšem neplánují jeho nasazení v bojových operacích před uplynutím roku 2023. Další zemí, která tyto bezpilotní letouny využívá, je Indonésie.
Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.