Dron Loyal Wingman pro F-35 vyrobila australská divize firmy Boeing. Dostal název Ghost Bat
Drony kategorie Loyal Wigman jsou typem bezpilotního bojového letounu, jenž pro svou funkci naplno využívá, čím dál oblíbenější, umělou inteligenci. Díky zabudované AI technologii je schopen bezproblémově spolupracovat s novou generací bojových letounů, včetně stíhaček a bombardérů, mezi které spadá i Northrop Grumman B-21 Raider. Skvěle si rozumí i s jedněmi z aktuálně nejpoužívanějších amerických bojových letadel – modely F-35.
Drony kategorie Loyal Wigman jsou typem bezpilotního bojového letounu, jenž pro svou funkci naplno využívá, čím dál oblíbenější, umělou inteligenci. Díky zabudované AI technologii je schopen bezproblémově spolupracovat s novou generací bojových letounů, včetně stíhaček a bombardérů, mezi které spadá i Northrop Grumman B-21 Raider. Skvěle si rozumí i s jedněmi z aktuálně nejpoužívanějších amerických bojových letadel – modely F-35.
Jeho nesporná výhoda spočívá ve vysoké odolnosti a nízkých provozních nákladech. Oproti klasickému pilotovanému letounu je samostatnější a v dlouhodobém horizontu také levnější. Znát ho můžete rovněž pod značkou CCA, jež v sobě skrývá víceslovný název – kolaborativní bojový letoun.
Podrobná charakteristika aneb Jak jednotlivé typy dronu Loyal Wingman s jistotou rozpoznat
Dron Loyal Wingman je vojenský bezpilotní letoun s palubním řídícím systémem, který je kompletně vytvořen na bázi umělé inteligence. Smyslem původního projektu bylo vytvořit letoun, jenž bude schopen transportovat objemné náklady vojenských zbraní z místa A na místo B. Rovněž se předpokládalo, že systém umělé inteligence bude méně nákladný než poskytnutí pracovní pozice zkušenému pilotovi. Konstruktéři dronu Loyal Wingman vyzdvihovali skutečnost, že AI nevyžaduje pro vykonávání pracovních povinností funkční systém podpory života, jako je tomu u obyčejného „smrtelníka“.
Provedené testy ukázaly, že letoun je skutečně schopen nabídnout srovnatelné schopnosti při řízení stroje a plnění misí jako člověk.
Na základě těchto výsledků byly představeny dva konečné typy, vycházející ze standardizovaného letounu:
1. stíhací letoun šesté generace s velitelem celé mise a lidským pilotem, ovládajícím zařízení z prostoru kokpitu,
2. dron se systémem umělé inteligence, nahrazující kokpit a lidskou pracovní sílu Domníváme se, že právě první varianta měla zamezit vzniku odborových stávek a nelibosti z řad pilotů a letců.
Po několika letech byl zkonstruován i třetí typ – Wingman s kratším doletem, jenž je mnohem menší než předchozí dva letouny. Je připojen k mateřskému letounu s klasickou posádkou a v případě potřeby vypuštěn do vzduchu, kde je řízen pomocí AI. Slouží tak k doručení vojenské munice na konkrétní místo v krátkém časovém sledu. Mateřský letoun zajišťuje kontrolu nad samotným dronem a přítomná posádka sama rozhoduje o jeho vypuštění do vzduchu.
První let dronu Loyal Wingman se uskutečnil v březnu 2021
Jaké je hlavní poslání dronů Loyal Wingman s kratším doletem?
Smyslem celé třetí koncepce je povýšení role pilotů na velitele misí, kteří přenechají samotnou dopravu transportu na schopnostech umělé inteligence, která bude okamžité reagovat na jejich pokyny a zajistí levný převoz nákladu. Typ s kratším doletem je rovněž schopen plnit i další mise, mezi které patří vysílání senzoru či odstřelování dané oblasti.
Jakými schopnostmi Wingman disponuje?
V první řadě je vysoce odolný vůči opotřebení. Umí pracovat s obdrženými pokyny a podávat stručné a jasné zpravodajské zprávy. Disponuje kvalitními obrannými systémy v případě nouzového stavu či neplánovaného útoku. Ve své podstatě se jedná o dálkově ovládané verze zaměřovacích modulů, které nejen že jsou schopny transportovat vojenské zbraně a munice, ale také jsou schopny bránit nejen sebe ale také svou zemi. Tím se z dronů Loyal Wingman stává komplexní letecká jednotka, která nejen že jde z dobou, ale je také nízkonákladová a schopná plnit rozličné spektrum misí.
Pár slov na závěr o historii vývoje
Koncept víceúčelového Wingmana vznikl na počátku roku 2000. Od té doby se jeho výroba rozšířila do Austrálie, Číny, Japonska či Velké Británie. Všechny jmenované země letoun pečlivě zkoumají a podrobují ho celé řadě testů, aby byli schopni jej konstrukčně i technologicky vylepšit.
Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.