Připojte se

F-22 Raptor: Historie jednoho z nejmodernějších stíhacích letounů na světě

F-22 Raptor Jet Airplane flying at 2015 Planes of Fame Air Show in Chino, California

Letectví

F-22 Raptor: Historie jednoho z nejmodernějších stíhacích letounů na světě

Řada lidí se shoduje na tom, že F-22 Raptor je technologicky nejvyspělejší stíhací letoun současnosti. Jak se “Dravec” vyvíjel a čím vším si stihl za dobu existence projít?

F-22 Raptor
F-22 Raptor – Foto: Depositphotos

Řada lidí se shoduje na tom, že F-22 Raptor je technologicky nejvyspělejší stíhací letoun současnosti. Jak se “Dravec” vyvíjel a čím vším si stihl za dobu existence projít?

Od počátku 20. století je myšlenka vzdušné převahy klíčovou součástí vojenské strategie. Není se tak čemu divit, že se armády jednotlivých zemí snažily intenzivně inovovat a modernizovat. Málokomu se tato fáze povedla jako armádě Spojených států. S pátou generací svých nadzvukových letadel totiž rozehrály dosud neporaženou partii.

Několik let vývoje a testování: Jak se začal psát příběh F-22 Raptor?

Historie F-22 Raptor sahá až do 80. let 20. století, kdy americké letectvo hledalo náhradu za své tehdejší letouny F-15 a F-16. Už v roce 1981 byly zahájeny studie pro vývoj nového nadzvukového stíhacího letounu, který by byl schopen provádět letecké mise i v nejhorších podmínkách. Kromě jednodušší obsluhy oproti předchůdcům americké letectvo předložilo několik základních požadavků:

  • Vlastnosti obtížné zjistitelnosti, neboli Stealth
  • Schopnost dosažení nadzvukové cestovní rychlosti bez použití přídavného spalování, neboli Supercruise
  • Vysoká obratnost s bojovým doletem 1200 – 1500 km
  • Schopnost vzlétnout na drahách dlouhých 600 m

Vývoj trval několik let a přihlásilo se do něj hned sedm výrobců letadel. Nakonec byly složeny dvě skupiny, které pracovaly na prototypech s označením YF-22 a YF-23. V průběhu roku 1990 probíhaly intenzivní testy. Nakonec byly vybrány společnosti Lockheed Martin a Boeing na společný projekt s názvem ATF (Advanced Tactical Fighter). Po několika letech plánování a vývoje absolvoval F-22 Raptor svůj první let 7. září 1997. Americké letectvo jej zařadilo do služby v roce 2005, kde nahradil letouny F-15 a F-16. Poslední kus byl vyroben v roce 2011 s tím, že se americká armáda bude nadále soustředit primárně na vývoj nástupce F-35.

Nejmodernější na trhu: Jaké jsou specifikace F-22 Raptor?

Letoun měří 18,92 metrů na délku, 5,08 metrů na výšku a má rozpětí křídel 13,56 metrů. S prázdnými nádržemi a bez výzbroje váží 19 700 kg. Po natankování ale nejčastěji startuje s váhou 29 410 kg. Vyroben je z titatových slitit (39 %) a kompozitních materiálů (24 %). 

F-22 Raptor – pohonný systém

F-22 Raptor je vybaven dvěma motory Pratt & Whitney F119-PW-100, každý o tahu 35 000 liber (156 kN). Umožňují letět rychlostí až 2 414 km/h (ve vysoké nadmořské výšce) a dosáhnout maximálního dostupu 20 000 metrů.

F-22 Raptor – zbraně

Portfolio možné výzbroje má F-22 Raptor rozhodně široké. V základu je vybaven 20mm kulometem M61A2. Podle dané mise pak může nést přesně naváděné bomby jako GBU-32 JDAM, GBU-39 SDB a rakety AIM-9 Sidewinder a AIM-120 AMRAAM.

F22 Raptor, P51 Mustang a P38 Lightning na Floridě, 2014
F22 Raptor, P51 Mustang a P38 Lightning na Floridě, 2014 – Foto: Depositphotos

F-22 Raptor – kokpit

V kokpitu se nachází hned 6 víceúčelových barevných displejů s vysokou viditelností na přímém slunečním světle. Průhledový displej (Head-Up Display) poskytuje nejdůležitější informace o zbraních a cílech v okolí. V kokpitu se naplno využívá systému HOTAS (Hands-On-Throttle-And-Stick), tedy všechny klíčové ovládací prvky jsou umístěné na plynové a řídící páce. Pro zpětnou analýzu misí v kokpitu najdete také videokameru.

F-22 Raptor – avionika

F-22 Raptor je vybaven radarem AN/APG-77 typu AESA který umožňuje letounu detekovat cíle o ploše 1m2 do vzdálenosti 241 km. Dále nabízí varovný systém AN/AAR-56, který se skládá ze 6 infračervených a několika ultrafialových senzorů. Chrání tak letoun samotný před raketami. Nechybí ani pasivní radarový detektor AN/ALR-94, jehož dosah díky 30 anténám umístěným v křídlech přesahuje 400 kilometrů.

Operační nasazení: Jak americké letectvo F-22 Raptor využívá?

Od začátku služby v roce 2005 se letoun zúčastnil několika bojových misí. Mezi ty nejvýznamnější patří například operace Inherent Resolve v Sýrii. Účastnil se ale také řady cvičení se spojeneckými státy, například s Velkou Británií, Japonskem a Austrálií. I přes ukončení výroby je americké letectvo odhodlané držet “Dravce” ještě nějakou dobu při životě. Ve flotile má k dispozici 183 strojů, ovšem v roce 2022 podalo žádost na vyřazení 33 nejstarších letadel k použití ve výcvikové základně Tyndall na Floridě.

Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.

Další články ze sekce Letectví

Co je trendy?

Připojte se k nám

Kurzy měn dle aktuálního kurzu ČNB.
Zdroj dat: Kurzyakcie.cz
Nahoru