Historie stíhacího letounu F-15, dolet, dosah, rychlost a další zajímavé informace
F-15 Eagle je stíhací taktické bojové letadlo, které bylo navrženo a zkonstruováno americkou společnostní McDonnell Douglas, jež je nyní součástí letecké společnosti Boeing.
F-15 Eagle je stíhací taktické bojové letadlo, které bylo navrženo a zkonstruováno americkou společnostní McDonnell Douglas, jež je nyní součástí letecké společnosti Boeing. Poprvé vzlétlo roku 1972 a je považováno za jedno z nejvíce úspěšných a užívaných stíhacích letadel v dějinách stíhacího letectví, které je známo vysokou rychlostí, výkoností a schopností překonat jakoukoliv překážku během letu. Stále je hojně využíváno americkým letectvem a zeměmi NATO.
F-15: Nasazení
Užívá se pro řadu mezinárodních misí, ochranu vzdušeného prostoru, k útokům na pozemní cíle, k záchranným operacím, průzkumu a ve vojenských konfliktech. Mezi nejvýznamnější bojové operace, kterých se účastnila F-15 lze zařadit:
Válku v Zálivu – 1991, F-15 zde byla nasazena jako hlavní stíhací letadlo a sehrála klíčovou roli při získávání vzdušné nadvlády nad Irákem.
Válka v Iráku – 2003, F-15 zde znovu nasazena a napomohla získání kontroly nad vzdušným prostorem během invaze do Iráku
Válka v Afghánistánu – 2001, F-15 posloužila k ničení pozemních cílů Talibánu a Al-Káidy
Nasazení během operací Northern Watch a Southern Watch, během těchto operací měli piloti F-15 za úkol vytvořit bezletovou zónu v severním a jižním Iráku.
Řada jiných konfliktů ve světě, například operace v Kosovu a Libyi.
F-15E Eagle Strike Fighter s podporou páté generace F-22 – Foto: Depositphotos
F-15: Technické parametry
Na palubě se nachází dvoučlenná posádka se skládá z pilota a zbraňového důstojníka. F-15 disponuje dvěma proudovými motory Pratt & Whitney typu F100-PW-220 nebo F110-GE-100, které umožňují dosahovat maximální rychlosti 2,5 Machu, což je 2,5krát rychlost zvuku a letové výšky 20 kilometrů. Pro představu, rychlost zvuku je 343 metrů za vteřinu, což je přibližně 1235 kilometrů za hodinu. Dosahuje tedy rychlosti až 3000 kilometrů v hodině. Současně je F-15 navržena tak, aby i při vysoké rychlosti zůstávala agilní a pilot mohl provádět potřebné letové manévry. Dolet je odhadován na 5500 km. F-15 je poměrně velké stíhací letadlo v porovnaní s některými jinými stíhačkami. Délka je 19,43 metrů, rozpětí 13,05 metrů a výška 5,63 metrů. Tato velikost umožňuje nést velké množství paliva a těžké zbraňové systémy. Velké zásoby paliva umožňují delší letovou vzdálenost, proto je F-15 velmi často užívána pro operace na dlouhé vzdálenosti.
Stíhací letadlo je vyzbrojeno pestrou škálou zbraní, převážně pak kanóny, střelami a raketami. Běžná výzbroj zahrnuje jedno 20 mm kanónové dělo M61A1 Vulcan s kapacitou 940 nábojů, zavěšení pro raketové systémy krátkého dosahuAIM-9 Sidewinder, středního dosahu AIM-120 AMRAAM a pro pumy s laserovým naváděním GBU-10 a GBU-24. Součástí výzbroje je také velmi přesný radar AN/APG-63 nebo AN/APG-70, který umožňuje snímat velké vzdálenosti při sledování a následném zaměřováním cílů. F-15 je také vybavena infračerveným senzorem sloužící k detekci cílů během nočních operací nebo operacích probíhající za snížené viditelnosti. Hmotnost letounu je 12 700 kg s maximální výzbrojí dosahuje hmotnost až 30 845 kg.
F-15 – Foto: Depositphotos
F-15: Historie
Vývoj F-15 začal v roce 1967 jako projekt společnosti McDonnell Douglas, a to především jako reakce na zdokonalující se sovětské stíhačky, které v době Studené války a bipolárního rozdělení světa představovaly pro USA bezpečnostní riziko a hrozbu. Současně měly nahradit starší typy letadel jako Phantom II a F-4. Letoun byl navržen pro nadzvukové lety a pro snadnou manévrovatelnost při těchto vysokých rychlostech. Součástí bylo také vybavení moderními elektronickými systémy jako dopplerovský radar, jež slouží k měření rychlosti pohybujících se objektů.
V roce 1972 byl představen první prototyp F-15A, o tři roky později, v letech 1975 byla již standartní F-15 zařazena do služby amerického letectva. V průběhu následujících let byla F-15 postupně modernizována a vylepšována. Celkem bylo vyrobeno více než 1 500 různých verzí F-15. Mezi nejznámější spadají verze F-15E Strike Eagle a F-15C. Došlo také k obměně zbraňového systému, například řízené střely středního dosahu AMRAAM nebo AIM-9 Sidewinder.
Šéfredaktor ve Webmint Media House a korektor na CNN Prima News, je osobností, která se v médiích pohybuje s vášní a závazkem vůči kvalitě. Jeho láska k českému jazyku a zájem o aktuální dění ve světě a kultuře jsou klíčové pro jeho práci a postavení v mediálním průmyslu.